Puitbrikett
Puitbrikett on töötlemata puiduhakkest valmistatav biokütus, mis sobib kasutamiseks ahjudesse, kateldesse, aga ka näiteks kaminasse. Puitbrikett toodetakse selliselt, et puidujäägid pressitakse suure rõhu all kokku selleks spetsiaalselt mõeldud masinates.
Puitbrikett põleb kõrge temperatuuriga ning sellest jääb alles vähem tuhka ja suitsu, kui näiteks tavalisest küttepuust. Enamasti sisaldab puitbrikett isegi vähem kui 10% niiskust ning puitbriketist saab kuni 50% rohkem soojust, kui seda keskmisest küttepuust. Lisaks nendele omadustele on puitbriketti ka hea ladustada, kuna ta ei võta palju ruumi võrreldes näiteks küttepuudega.
Puitbriketti saab valmistada nii okaspuidust, kui ka lehtpuidust, samuti nende mõlema segust. Lehtpuidust valmistatud puitbrikett põleb enamasti tänu oma tihedusele kauem, kui okaspuidust valmistatud puitbrikett. Lisaks valmistatakse neid erinevates suurustes ja mõõtudes, olenevalt tootjast.
Meie kodulehelt leiate informatsiooni sellest, milline küttematerjal on puitbrikett, kuidas seda valmistatakse ning erinevaid näpunäiteid, kuidas saada oma kodu soojaks puitbriketiga küttes. Kui te soovite osta puitbriketti, vaadake lähemalt Puu24.ee kodulehelt, kus leiate mõistliku hinna- ning parima kvaliteediga puitbriketti. Kui teid huvitab lähemalt teema küttepuud, vaadake kindlasti lisainfot ka kodulehelt küttepuudemüük.ee.
Puitbrikett on hea alternatiiv tavalistele küttepuudele, aga ka näiteks turbabriketile.
Hea alternatiivne küttematerjal
Kütmiseks kasutatakse üldiselt erinevaid küttematerjale, millest peamiselt teatakse näiteks kütteõli, gaasi, elektrit, turbabriketti ning puitu.
Neist enamiku kasutamine pole eriti keskkonnasäästlik, eriti kütteõli, gaasi ja elektri puhul, kuna need jätavad suurema jalajälje, samuti võivad need kahjustada teatud määral inimeste endi tervist. Samuti on enamus neist tunduvalt kallimad, kuigi madalama kütteväärtusega.
Kui nendest materjalidest võivad jääda maha pigi, nõgi, tahm, tuhk jne ning need kahjustavad põlemisel ka küttekoldeid, siis puitbriketi puhul on kaasnevad negatiivsed faktorid minimaalsed.
Kütmine puitbriketiga
Veel aastakümme tagasi oli üks populaarsemaid alternatiivseid küttematerjale turbabrikett, kuid täna on inimeste teadlikkus tõusnud, samuti erinevate puitbriketi tootjate pakkumus. Kuna inimesed on harjunud turbabriketiga kütma, tasub meeles pidada, et puitbrikett on oma kütteväärtuselt palju “võimsam”, ehk peate olema ettevaatlik, et te ei küta liiga intensiivselt, mis võib teie küttekoldele kahjulik olla.
Levinud on peamiselt kahte tüüpi puitbrikett: ümar ning kandiline. Enamasti on kandiline puitbrikett oma mahult veidi suurem ehk tihedamini kokku pressitud. Kuna tal on suurem mass, süttib ta aeglasemalt, aga põleb nö mahedama leegiga. Kandiline puitbrikett sobib hästi kaminasse ja pliid alla, samuti on teda tänu oma kompaktsusele hea hoiustada.
Teine, ehk ümar puitbrikett on enamasti pressitud vähesema survega. Sellepärast on sellist tüüpi puitbrikett enamasti õhulisem ning süttib paremini, samas kui sellest erituv soojus on pigem terav, kui mahe. Selline puitbrikett sobib paremini puidukateldesse ja ahjudesse.
Ära tasub märkida ka, et keskmiselt on ühel tonnil (1 tonn) puitbriketil nelja ruumimeetri kuiva lepa küttepuude kütteväärtus. Just seepärast tasub olla kütmisel ettevaatlik just tunnetuslikult, et vältida ülekütmist ning küttekollete kahjustamist.
Puitbriketi müük
Puitbriketti toodavad mitmed erinevad tootjad üle Eesti ning puitbriketti saate enamasti tellida sobivast e-poest. Tihtipeale müüakse puitbriketti aluste või kottide sees, sellegipoolest on enamike pakkujate juures võimalus osta puitbriketti ka väiksemas mahus, ehk pakkide kaupa.
Soovitame puitbriketi valimisel võrrelda erinevaid tooteid ning kindlasti jälgida nende kütteväärtusi, vajadusel küsida tootjalt lisainformatsiooni.